Białostocka Bosto(nka)

Myśląc o syrenie zawsze moje skojarzenia wędrowały w stronę Bosto, czyli Syreny 105B. Ciekawe czy wiecie skąd się wzięła nazwa Bosto?

B – bielska OS – osobowo TO – towarowa

Syrena 104B

Czy wiecie też, że pierwsze Bosto budowane były z przodem 104ki? Polecam bardzo ciekawy artykuł o genezie bosto: 104B. Były też wersje 105B przed i po zmianach. Różniły się przede wszystkim przetłoczeniami na burtach i na dachu.

Białostoczanka w Olsztynie

Moja bostonka jest z końcowych roczników produkcji. Szukałem samochodu, który nie jest bardzo zjedzony. Chodziło o zdrową podłogę i tylne błotniki. Będąc w Warszawie znalazłem ogłoszenie w Olsztynie, a że to przecież nie tak daleko w drodze na Górny Śląsk to pojechałem objazdem przez Olsztyn.

Silnik na chodzie, blacha nie aż tak tragiczna (błotników przód i maski nie liczę bo to się da dostać na rynku). Dobiliśmy targu. A później udało się zorganizować transport i po wyciągnięciu bostonki spod wiaty w końcu mogła się zaprezentować w całości.

Po przejechaniu przez całą Polskę stanęła przy moim domu i w zasadzie codziennie na nią patrzę. Jak skończę 105tkę to myślę, że przyjdzie kolej na zrobienie bostonki.

Author: szpulek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *