Trochę jak 125, a jednak mniejszy i ciekawszy. Do tego Special.

Mało osób potrafi rozpoznać Fiata 124 w wersji berlina. Myśląc o 124 każdy w pierwszej kolejności ma na myśli dwudrzwiowe coupe czy kabriolet. Jednak tutaj mamy do czynienia z potężnym kawałkiem historii, czemu?

F.I.A.T. bardzo mocno handlował licencjami na swoje projekty. Na myśl przychodzi od razu 126 czy oczywiście 125, ale handel nie dotyczył tylko tematów włosko-polskich. Podobnie działo się w Hiszpanii z chociażby fiatem 600, potem 850, czy nawet 131. A mówiąc o 131 to przecież wielu odnajdzie je w Turcji jako Tofas – kolejna sprzedaż licencji. Ale wracając do Fiata 124, to jego licencję F.I.A.T. sprzedał Związkowi Radzieckiemu i tak powstał WAZ 2101, czyli popularna Lada.

Teraz już poznajecie?

Oczywiście prezentowany w tym artykule model Special to bardziej WAZ 2103, czyli bardziej luksusowa odmiana tego pojazdu. Do tej pory można spotkać wiele osób w Polsce, które będą wychwalać Ładę ponad naszego 125p.

Wracając jednak do naszego 124, ten model ma coś w sobie. Wrażenia z jazdy – zupełnie inne niż 125p. Niższa masa własna oraz mocniejszy silnik od razu pozwala zakochać się w tym znajomym kształcie.

Ten egzemplarz przyjechał do nas z Włoch, gdzie był eksploatowany do końca. Kilka zdjęć zrobionych jeszcze we Włoszech poniżej:

Author: szpulek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *